امروز:  دوشنبه، 31 خرداد ماه، 1400
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 11482      ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 27 بهمن ماه، 1395 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت مرغ که در نیمه بهمن سال گذشته 5770 تومان بود، در نیمه بهمن امسال از 7000 تومان عبور کرد و دیروز هم به 7500 تومان رسید.
براساس گزارش‌های بانک مرکزی روند افزایشی قیمت مرغ که از اواخر دی‌ماه سال جاری آغاز شده بود، اکنون در روزهای پایانی بهمن‌ هم ادامه دارد. مطابق آمار بانک مرکزی، مرغ در یک سال اخیر 21 درصد گران شده است.

گروهی از فعالان صنفی در این زمینه معتقدند کاهش جوجه‌ریزی واحدهای تولیدی و افزایش قیمت جوجه یکروزه اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت گوشت مرغ بوده و گروه دیگر براین باورند به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز روند افزایش تقاضا در بازار گوشت مرغ چشمگیر بوده و قبل از فرارسیدن تعطیلات نوروزی اثر قابل توجهی در قیمت‌ها ایجاد کرده است.

این بازار پرنوسان در گوشت مرغ باعث شده تا تابلوی قیمتی برای این کالای اساسی در سبد غذایی مردم ارقام متفاوتی را به خود ببیند و قیمت مرغ در فروشگاه‌های سطح شهر تا 600 تومان تفاوت داشته باشد. قیمت این کالا در مناطق متوسط پایتخت تقریبا 7200 تومان بوده و در برخی دیگر از مناطق تا 7800 تومان برچسب خورده است.

نوسان قیمتی طبیعی است

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با طبیعی خواندن روند افزایش قیمت مرغ گفت: به‌طور کلی عرضه و تقاضا قیمت‌های بازار را تعیین می‌کند بنابراین با درنظر گرفتن برخی مناسبت‌ها مثل دهه فجر یا مناسبت‌های مذهبی این طبیعی است که قیمت‌ها روند صعودی داشته باشد.

یوسفی درباره تأثیر جوجه یکروزه در قیمت کنونی مرغ افزود: اصولا قیمت جوجه تأثیر قابل‌توجهی در قیمت گوشت مرغ نداشته و بیشتر همان مؤلفه عرضه و تقاضاست که تعیین‌کننده قیمت گوشت مرغ در بازار است. از این رو این‌که برخی معتقدند افزایش قیمت مرغ به دلیل افزایش قیمت ناگهانی قیمت جوجه یکروزه بوده زیاد قابل قبول نیست.

این مقام صنفی درباره پیش‌بینی قیمت مرغ در مدت باقیمانده از سال نیز تاکید کرد: کم‌کم نقدینگی جامعه به دلیل پرداخت پاداش و عیدی بالا می‌رود و تقاضای خرید محصولات مختلف بخصوص خوراکی‌ها افزایش خواهد یافت. به همین دلیل تقاضای خرید مرغ نیز بالا می‌رود، اما برآوردهای ما قیمت 7500 تومانی قیمت گوشت مرغ در بازار شب عید است.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره تأمین بازار شب عید نیز اظهار کرد: با توجه به تعداد جوجه‌ریزی واحدهای تولیدی و همچنین ذخیره‌سازی گوشت مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، هیچ نگرانی برای تأمین بازار شب عید نداریم و همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد حداکثر قیمت پیش‌بینی شده برای این محصول 7500 تومان است.

به اعتقاد این مقام مسئول، عمده افزایش تقاضا در بازار گوشت مرغ به دلیل کاهش قدرت خرید گوشت قرمز بوده است نکته‌ای که می‌تواند تأثیر مضاعفی در قیمت بازار گوشت مرغ داشته باشد.

کاهش 30 درصدی تولید

مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران هم با اشاره به افزایش قیمت گوشت مرغ در بازار گفت: نزدیک به 50 روز پیش نشانه‌هایی از افزایش قیمت در بازار مشهود بود که در این زمینه به مسئولان هشدار داده شد ولی این موارد، جدی گرفته نشد.

وی افزود: قیمت جوجه یکروزه یکباره از 1500 تومان به 2500 و حتی 2600 تومان افزایش داشت که همین نکته عاملی در افزایش هزینه‌های تولید هر واحد تولیدی شد. بنابراین برخی واحدهای سنتی کوچک که منابع اقتصادی قدرتمندی در اختیار ندارند تا مشخص شدن اوضاع و آرام گرفتن قیمت‌ها اقدام به جوجه‌ریزی نکردند و همین امر عاملی شد در کاهش تولید.

این مقام صنفی تاکید کرد: خروج تولیدکنندگان یاد شده به دلیل افزایش قیمت‌ها تقریبا 30 درصد تولید را کاهش داده است که همین مساله باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده و درشرایط فعلی افزایش قیمت را به بازار تحمیل کرده است.

یوسف‌خانی اظهار کرد: این تنها عامل افزایش قیمت مرغ نیست بلکه اخبار مربوط به شیوع آنفلوآنزای مرغی نیز مزید بر علت شد چون این افراد نگران بودند که اگر جوجه گران خریداری کنند و ناخواسته درگیر بیماری شود، زیان گسترده‌ای را تجربه کرده و ممکن است با چالش جدی مواجه شوند بنابراین اصلا از تولید دست کشیدند تا جایی که کاهش تولید برای این دوره ثبت شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی تهران گفت: این‌که برخی معتقدند کاهش تولید نداشته‌ایم کاملا اشتباه است چون با درنظر گرفتن شرایط موجود و قطع موقت صادرات مرغ به کشورهای همسایه در اواسط دی‌ماه اکنون باید قیمت مرغ زنده در مرغداری‌ها کیلویی 4000 تومان و قیمت گوشت در بازار برای متقاضیان حدود 6000 تومان باشد. حالا سوال اینجاست پس اگر همه چیز در شرایط گذشته بوده چرا قیمت مرغ روبه صعود است.

یوسف‌خانی هرگونه تأثیر بیماری آنفلوآنزای مرغی را در کاهش تولید رد کرد و افزود: با توجه به سختگیری‌های موجود از سوی سازمان دامپزشکی و کنترل روزانه تولیدکنندگان هیچ‌گونه آلودگی در گوشت مرغ و تخم‌مرغ تولید شده به صورت صنعتی دیده نمی‌شود و فقط توصیه سازمان دامپزشکی این بوده که از بازار تولیدکنندگان محلی، پرنده یا تخم‌مرغ خریداری نشود.

این مقام صنفی تصریح کرد: به‌طور کلی تقاضای خرید مرغ از سوی مردم تا نیمه دوم اسفند تغییری ندارد و احتمال این‌که افزایش قیمت زیادی را تجربه کنیم منطقی نیست اما با توجه به این‌که نیمه دوم و حتی هفته‌های آخر اسفند تقاضا یکباره سه تا چهار برابر افزایش پیدا می‌کند، اگر در بخش تولید تغییری نداشته باشیم به همین اندازه هم افزایش قیمت خواهیم داشت. در حالی که طبق برآوردهای ما مشکلی در این بخش نخواهیم داشت چون تولید منطقی خواهد بود.

 

  امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 گزارشی از بازار مواد غذایی + ریز قیمت‌ها  [ يكشنبه، 17 خرداد ماه، 1394 ] 753 مشاهده
 کاهش 23 درصدی صاحبخانه‌ها  [ سه شنبه، 26 فروردين ماه، 1393 ] 746 مشاهده
 جزئیات استخدام نیرو در 10 دستگاه دولتی  [ سه شنبه، 26 اسفند ماه، 1393 ] 1917 مشاهده
 رکود در بازار مسکن ادامه خواهد داشت  [ يكشنبه، 13 ارديبهشت ماه، 1394 ] 1013 مشاهده
 سردی بازار خودرو در روزهای نزدیک به عید  [ پنجشنبه، 9 بهمن ماه، 1393 ] 1091 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب