امروز:  دوشنبه، 31 خرداد ماه، 1400
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 11522      ارسال شده در مورخه : جمعه، 6 اسفند ماه، 1395 - 03:30   ._PRINT.  



شوش - ایران اُنا: بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انتصاب مدیران در ادارات و سازمان‌های استانی از وظایف و اختیارات قوه مجریه است و ورود مقامات قوه مقننه و نمایندگان مجلس به چیدمان مدیران استانی و شهرستانی خلاف اصل تفکیک قوا و تجاوز به حدود اختیارات قوه مجریه است.




ایران اُنا بررسی کرد:

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار/ قرار دادن سخنان نماینده شوش در جلسه معارفه و نیز سخنان مجتبی دیناروند در جلسه تودیع خود در کنار هم می‌تواند پازل حدس و گمانه‌های موجود در خصوص این عزل و برکناری برنامه‌ریزی‌شده را تکمیل و تأیید نماید/ ورود و دخالت مستقیم نماینده در عزل و نصب ها نه‌ تنها حق قانونی وی نیست بلکه دور از شأن والای نمایندگی نیز می‌باشد

ایران اُنا - محمد خانه زر: چند سالی است که شهرستان شوش به‌ویژه ادارات آن به عرصه کشمکش‌های جناحی و سیاسی تبدیل‌شده‌؛ و همه توان و نیروهای موجود در شهرستان را به‌جای آنکه در خدمت توسعه، پیشرفت و خیر و صلاح همگانی و منافع عامه قرار گیرند، صرف و معطوف به این کشمکش‌ها کرده است. یکی از اداراتی که از این وضعیت به وجود آمده بی‌نصیب نمانده است، اداره آموزش‌وپرورش شوش است. یکی دو سالی است که این اداره حال‌وروز خوشی ندارد و با جابجایی‌ها و عزل و نصب‌های پی‌درپی در رأس آن، در احتضار به سر می‌برد.

جابجایی‌ها و عزل و نصب‌های پی‌درپی که بی‌شک بر روند اهداف متعالی و رسالت اصلی و مهم این اداره در امر تعلیم و تعلّم و ارتقاء کیفیت آموزشی و پرورشی تأثیرات عمیق سوء و ناخوشایندی گذاشته است و سبب ایجاد نوعی از بی‌ثباتی در برنامه‌ریزی و تصمیم سازی بهتر و دقیق‌تر و از دیگر سو موجب سردرگمی و بی‌میلی در بدنه این اداره شده است.

آخرین جابجایی یا عزل ناخواسته در این اداره در تاریخ دوم اسفند1395 با رفتن یا به عبارت بهتر با کنار زدن و حذف مجتبی دیناروند رقم خورده است. این برکناری ناخواسته و زودهنگام دیناروند از ریاست اداره آموزش‌وپرورش شوش از آن رویدادهای پُربحث و قابل‌تأملی است که حدس و گمانه‌های فراوانی را در خصوص چرایی آن نیز در پی داشته است. آنچه سبب تقویت گمانه‌ها در خصوص برکناری برنامه‌ریزی‌شده و حذف اجباری دیناروند می‌شود، اتفاقاتی است که از ابتدای شروع حکم رسمی ایشان تا لحظه برکناری وجود داشته است.

قرار دادن سخنان نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، سید راضی نوری در جلسه معارفه چهار آذر 1394 در سالن امور تربیتی شوش و نیز سخنان مجتبی دیناروند در جلسه تودیع خود در دوم اسفند 95 در کنار هم می‌تواند پازل حدس و گمانه‌های موجود در خصوص این عزل و برکناری برنامه‌ریزی‌شده را تکمیل و تأیید نماید. در آن جلسه پُرحاشیه معارفه، نوری طی سخنانی به‌صراحت و آشکارا مخالفت شدید خود با انتخاب و صدور حکم رسمی دیناروند برای تصدی ریاست آموزش‌وپرورش شوش را اعلام کرده بود.

نوری در سخنان خود بر تلاش‌های مستمر و پیگیر در سطح استانی برای جلوگیری از این انتخاب و انتصاب اشاره می‌کند که از مدیرکل اداره آموزش‌وپرورش استان خوزستان خواسته بود که تصمیمی خلاف نظر و خواسته وی صادر نکند!! وی در ادامه سخنان خود در آن جلسه معارفه، گرایش‌های سیاسی و فکری مجتبی دیناروند به «اصلاح‌طلبی» و مسئول دفتری ستاد میرحسین موسوی در سال 1388 را دلیل اصلی عدم موافقت خود با انتصاب ایشان به ریاست اداره آموزش‌وپرورش شوش تشخیص می‌دهد!!

نوری در این خصوص می‌گوید: «...مسئول دفتر ستاد میرحسین موسوی در سال 1388 به‌عنوان رئیس آموزش‌وپرورش شهرستان شوش، شهری که به نام شهر شهیدان گمنام معروف است، چه کسی می‌تواند این را تحمل کند...» وی در ادامه تأکید می‌کند: «...این مسئله را قبول نمی‌کنم و با آن رأی مستبدانه که صادر کرده شدیداً برخورد می‌کنم...» پس‌ازآن، ایشان به نشانه اعتراض، جلسه معارفه را ترک می‌کند.

مجتبی دیناروند در جلسه تودیع خود در دوم اسفند 95 در سخنرانی خود به سخنان نوری در جلسه معارفه سال گذشته اشاره می‌کند و می‌گوید: «...در روز معارفه بنده، نماینده محترم، من را فتنه خطاب نمود، درحالی‌که بنده باوجوداینکه مسئولیت ستاد مهندس موسوی را داشتم اما در هیچ‌کدام از تجمعات بعد از انتخابات حضور نداشتم و هرگز این اقدامات را تأیید نکردم، ما دلسوزان نظام هستیم...» وی در ادامه سخنان خود می‌گوید: «...ما همیشه تابع بیانات مقام معظم رهبری هستیم، اما اجازه نمی‌دهیم کسانی بخواهند از این تعابیر کهنه سوءاستفاده کنند. اجازه نمی‌دهیم با اسم فتنه بخواهند جوانان و دلسوزان این سرزمین و این شهر را به حاشیه برانند تا به منافع خود برسند...»

با این اوصاف و با تحلیل محتوای سخنان طرح‌شده در جلسه معارفه و تودیع دیناروند، می‌توان این‌طور برداشت و نتیجه‌گیری کرد که اتفاقات روی‌داده از روز معارفه تا تودیع شدیداً متأثر از نوع نگرش جناحی و سیاسی و مهم‌تر از آن تلاش در تحمیل سلیقه‌های شخصی برای معرفی و تعیین فردی همسو با گرایش سیاسی و فکری نماینده شوش و به بیانی دیگر معرفی و انتصاب فردی اصول‌گرا برای ریاست اداره آموزش‌وپرورش بوده است. تلاشی که بدون در نظر گرفتن نگرش فراجناحی و توجه به قانون اساسی صورت گرفته است.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، انتصاب مدیران در ادارات و سازمان‌های استانی از وظایف و اختیارات قوه مجریه است و ورود مقامات قوه مقننه و نمایندگان مجلس به چیدمان مدیران استانی و شهرستانی خلاف اصل تفکیک قوا و تجاوز به حدود اختیارات قوه مجریه است. ازآنجاکه نماینده مجلس اختیار اجرایی ندارد و در حوزه انتخابیه خود، وظیفه‌ای نظارتی، مانند نظارت بر نحوه اجرای قانون و مصوبات بودجه در حوزه انتخابیه دارد، بنابراین ورود و دخالت مستقیم نماینده در عزل و نصب نه‌تنها حق قانونی وی نیست بلکه دور از شأن والای نمایندگی نیز می‌باشد. یک نماینده تنها در حد ارائه پیشنهاد و اظهارنظر می‌تواند در انتصاب و انتخاب مدیران ورود و دخالت نماید و تصمیم نهایی در انتخاب و انتصاب مدیران تنها با قوه مجریه خواهد بود.

بر این اساس برکناری رئیس اداره آموزش‌وپرورش شوش را باید به‌مثابه پروژه‌ای از پیش طراحی و برنامه‌ریزی‌شده دانست که در جهت برآورده کردن خواسته‌ها و تحمیل رویکردهای سیاسی و جناحی خاصی صورت گرفته است، خواسته‌ای جناحی و سلیقه‌ای که نشانه‌ای از خیرخواهی و خیراندیشی در آن دیده نمی‌شود. بی‌شک آنچه سبب نگرانی همگان شده این است که ادامه این نوع عزل و نصب‌های غیرمتعارف و بدون توجه به حدود اختیارات تعیین شده در قانون اساسی و تقسیم افراد به «خودی و غیرخودی» که در سطح شهرستان صورت می‌گیرد بیشترین زیان و خسارت را به توسعه، پیشرفت و انسجام و همبستگی وارد خواهد آورد.

امید است که با در نظر گرفتن خیر و صلاح همگانی و توجه جدی به منافع عامه و با حفظ احترام به هر نوع نگرش اصول‌گرایی، اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی، در چارچوب قانون اساسی و مصالح عالیه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، انتخاب و انتصاب را بر اصل «شایسته‌سالاری» قرار داده و با همدلی و همگرایی زمینه و بسترهای مناسب برای ادامه توسعه و پیشرفت منطقه‌ای و ملی فراهم آید.



 امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 اسلامی پناه: موسوی فردی متعهد و با تجربه است  [ يكشنبه، 7 تير ماه، 1394 ] 1038 مشاهده
 حادثه یعنی جان کارگر...  [ شنبه، 26 مهر ماه، 1393 ] 940 مشاهده
 آخرین مهلت ثبت نام در آزمون جذب شرکتی  [ يكشنبه، 3 دي ماه، 1396 ] 458 مشاهده
 رسیدگی خارج از نوبت به تخلفات انتخاباتی  [ شنبه، 28 دي ماه، 1398 ] 115 مشاهده
 شوش دارای سابقه ی طولانی در امر ورزش است  [ يكشنبه، 5 ارديبهشت ماه، 1395 ] 459 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب