امروز:  دوشنبه، 31 خرداد ماه، 1400
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 11536      ارسال شده در مورخه : شنبه، 7 اسفند ماه، 1395 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: با مصوبه مهرماه هیئت وزیران، از ابتدای فروردین ماه سال ۹۶ و با شروع فصل گرم سال جدید، بهای قبوض گاز متفاوت از بهای قبوض گاز در فروردین ۹۵ محاسبه می شود. تفاوتی که موجب افزایش هزینه کم‌درآمدها و کاهش هزینه پردرآمدها خواهد شد.
"قیمت گاز بخش خانگی در فصول گرم افزایش یافت" این عبارتی است که آخرین قبض فصل گرم سال 95 آن آنرا تأیید می کند.

محاسبه تعرفه گاز برای مشترکین تا پیش از این برای 8 ماه گرم سال (ابتدای فروردین ماه تا پایان آبان ماه) بسته به میزان مصرف به صورت پلکانی تعیین می‌شد، اما از سوم مهر امسال قیمت پلکانی برای 8 ماهه نخست سال حذف و همه مشترکان اعم از پرمصرف و کم‌ مصرف به ازای مصرف هر مترمکعب گاز 150 تومان می‌پردازند. موضوعی که موجب افزایش هزینه گاز برای کم مصرفها و کاهش قیمت برای مشترکین پرمصرف خواهد شد.

زیر قبوض گاز آخرین دوره فصل گرم امسال عبارت "مشترک گرامی با توجه به مصوبه قانون بودجه 95، تعرفه فروش گازبهای خانگی از تاریخ 95.07.03 الی 95.08.30 بر اساس نرخ مصوب 1500 ریال به ازای هر مترمکعب گاز محاسبه می گردد." درج شده بود.

* معاون وزیر نفت: باید سالی 8 هزار میلیارد تومان پول برای تأمین یارانه نقدی بدهیم

وقتی قانون بودجه سال 95 را مرور می کنیم به تبصره ای که از ثابت شدن نرخ گازبها برای 8 ماهه گرم سال سخن گفته باشد، برنمی خوریم. از اینرو از «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در خصوص اینکه "بر اساس چه قانونی این موضوع اجرایی شده؟"، پرسیدیم.

این مقام مسئول در پاسخ خاطرنشان کرد: "این تغییر در محاسبه گازبها دستور قانونی بوده و شرکت گاز در آن نقشی نداشته است."

وی افزود: "طبق تبصره 14 قانون بودجه سال 95 محاسبه قیمت پلکانی در 8 ماهه گرم سال به محاسبه ثابت بهای گاز به میزان 150 تومان در هر مترمکعب تبدیل شد که این هم برای تأمین پول یارانه نقدی بوده چرا که شرکت ملی گاز ایران سالانه موظف به دادن 8 هزار میلیارد تومان پول برای تأمین یارانه نقدی است."

عراقی تصریح کرد: "با این تغییر فقط در پلکان اول مصرفی 2000 تومان به بهای قبض و در پلکان سوم مصرفی 3 هزار تومان به بهای قبض اضافه می شود و این میزان به اندازه قیمت دو عدد نان است و این مقدار بزرگ نمایی ندارد که برخی رسانه ها از آن با عناوینی چون تضییع حق مستمندان یاد کرده اند."

* تأکید قانونی با مصوبه مجلس یا مصوبه دولت؟

پیگیری خبرنگار تسنیم حاکی از این است که همانطور که معاون وزیر نفت اشاره داشته موضوع محاسبه نرخ گاز در فصول گرم با قیمت ثابت 150 تومان به ازای مصرف هرمترمکعب بر اساس تبصره 14 قانون بودجه بوده اما این موضوع در متن قانون بودجه سال 95 که مصوب مجلس شورای اسلامی بوده نیامده، بلکه در مصوبه مهرماه دولت که با عنوان "آیین نامه اجرایی تبصره 14 قانون بودجه سال 95" به تصویب هیئت وزیران رسیده و ابلاغ شد آمده : " شرکت ملی گاز ایران مکلف است به ازای هر متر مکعب فروش گاز طبیعی در داخل کشور به جز نیروگاه ها مبلغ ششصد و هشتاد و هفت (687) ریال و برای کل سال 1395 مبلغ هشتاد هزار میلیارد (000ر000ر000ر000ر80) ریال بابت سهم هدفمندسازی یارانه ها، با اعمال شروط تبصره زیر به صورت ماهانه و علی الحساب مبلغ شش هزار و ششصد و شصت و هفت میلیارد (000ر000ر000ر667ر6) ریال به صورت علی الحساب بابت سهم هدفمندسازی یارانه ها مطابق قوانین از جمله ماده (12) قانون هدفمند کردن یارانه ها به حساب مربوط در خزانه واریز نماید.

تبصره ـ قیمت گاز خانگی، تجاری و صنایع کوچک با میانگین سالانه نهصد و هفتاد و هفت (977) ریال به ازای هر متر مکعب و با توجه به قیمت ثابت هزار و پانصد (500ر1) ریال برای هشت ماه گرم سال است."

* تخفیف به مرفهین برای تشویق به مصرف گاز به جای برق

وقتی قیمت گاز برای تمام مشترکین پرمصرف و کم مصرف 150 تومان تعیین شده است بدین معنی است مشترکی که مصرف کمی داشته اکنون به جای 108 تومان باید 150 تومان به ازای هر مترمکعب بپردازد و کسی که مصارف بالایی داشته و مثلا در واحد مسکونی خود سونا و جکوزی دارد به جای 430 تومان قبلی باید 150 تومان بپردازد.

این تخفیف به مرفهین که با سیاست تأمین هزینه یارانه های نقدی مورد اشاره مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همخوانی ندارد را تنها با یک هدف دولت می توان توجیه کرد. برای تابستان 96 رشد مصرف برق کشور به مرز 55 هزار مگاوات پیش بینی می شود. میزان مصرف برقی که ممکن است حتی با وجود افزایش ظرفیت های صورت گرفته در بخش تولید برق، تولید و مصرف را به مرز سر به سر برساند و نگرانی مسئولان از عبور حد مصرف از ظرفیت تولید وجود دارد. از اینرو دولت بر آن شده با دادن تخفیف به بدنه مرفه جامعه، از مصرف برق در ساعات پیک تابستان کاسته و این اقشار دهک های بالای اقتصادی را به مصرف گاز تشویق کند.

یکی از روش‌های اصلی سرمایش ساختمان‌های مسکونی و عمومی، سرمایش به وسیله گاز طبیعی و یا گاز مایع است. تجهیزاتی که از طریق گاز طبیعی و یا گاز مایع کار می‌کنند چیلر نامیده می‌شوند. چیلر‌ها ادواتی هستند که در موتور‌خانه و یا در مدل‌هایی خاص ( تناژ‌های پائین ) در پشت‌بام و یا محیط باز نصب می‌شوند و با اتصال به یک سیستم تهویه مطبوع نظیر هوا‌ساز و یا فن‌کوئل که هوای تازه ساختمان را تامین می‌کنند با چند انشعاب فضای داخل ساختمان را خنک می‌کنند. این چیلرها می توانند برای کولرهای گازی که عمده مصرف برق در ساعات پیک تابستانه را به خود اختصاص می دهند جایگزین مناسبی باشند که انگیزه اولیه استفاده از این ادوات را دولت با کاهش قیمت گاز برای مرفهین ایجاد کرده است.

* تأمین یارانه نقدی از جیب کم درآمدها و دادن تحفیف به پردرآمدها

البته لازم به ذکر است با توجه به اینکه در 8 ماهه گرم سال (ابتدای فروزدین تا پایان آبان) بیش از 70 درصد مشترکان بخش گاز کشور در زمره مشترکان کم مصرف و یا با مصرف متعارف قرار می گیرند و کمتر از 30 درصد مشترکان، مصرفی بیش از حد نرمال داشته و جزو‌ مرفهینی محسوب می شوند که برای سرمایش منازل خود با متراژ بالا و یا فراهم سازی آب گرم سونا و جکوزی از گاز استفاده می کنند، افزایش هزینه های 70 درصد مشترکانی که بهینه مصرف می کنند، می تواند به صورت تجمعی تا حدودی هدف دولت از تأمین یارانه نقدی سهم بخش گاز را محقق کند، اما از جیب کم‌درآمدهایی که منازل کوچک تر و مصارف کمتری دارند. امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 نرخ سود یکساله 20 درصدی دوام نخواهد داشت  [ يكشنبه، 27 ارديبهشت ماه، 1394 ] 706 مشاهده
 ماموریت اصلی سپاه چیست؟  [ سه شنبه، 3 شهريور ماه، 1394 ] 1475 مشاهده
 آينده قيمت واقعي مسكن  [ پنجشنبه، 27 فروردين ماه، 1394 ] 875 مشاهده
 افزایش نرخ دلار به آجیل شب یلدا رسید  [ دوشنبه، 29 آذر ماه، 1395 ] 373 مشاهده
 کدام کارگران بیمه بیکاری می‌گیرند؟  [ جمعه، 15 دي ماه، 1396 ] 312 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب