امروز:  دوشنبه، 31 خرداد ماه، 1400
Preview Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
اخبار برگزیده شوش

مشکل نقدینگی پگاه برای خرید تجهیزات جدید

راه اندازی وزنه برداری شهرستان شوش

رسمی غلط و مرگبـار

 

چغندرقند کشاورزان شوشی مشتری ندارد

نماینده شوش: هدف اصلی تروریست‌ها صحن مجلس بود

اسامی هیئت مدیره جدید منطقه ویژه اقتصای شوش

هشدار مسئول حراست شبکه بهداشت شوش

جزئیات جدید از قتل هولناک پدر و پسر در شوش

 

بازدید میرشکاک از پروژه های بیمارستان شوش

تکمیل ساخت دو پروژه مهم بیمارستان شوش

جزئیات کشف محموله برنج قاچاق در شهر الوان

چاپ کتاب آموزش و پرورش شوش در گذر تاریخ

نگاهی به جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوش

مرگ دلخراش یک کشاورز در شوش

اداره آموزش‌ و پرورش شوش در احتضار

دستگیری رمال و فالگیر کلاهبردار در شوش

ویژه نامه سالروز شهادت فرمانده شهید صفر احمدی

انتصاب سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت شوش

شهرستان شوش در مسیر توسعه ی سیاسی

شوش و تغییرات مدیریتی

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 2

معارفه سرپرست جدید اداره آموزش و پرورش شوش

دستگیری عوامل ناامنی در منطقه ابراهیم آباد

تغییر در راس آموزش و پرورش شهرستان شوش

نگاهی به عملکرد فرماندار شهرستان شوش - 1

اعلام اسامی پرستاران نمونه شهرستان شوش

ترکیب آینده شورای شهر شوش

وضعیت تعاونی ها در شهرستان شوش

گفت و گو با عبدالحسین چعب رزمنده دوران جنگ

دکتر میرشکاک: برای جوانان شوش افسوس می خورم

 
 
 
 
 
 

اشراف کامل دستگاه قضایی به فضای مجازی شوش

ایجاد 226 فرصت شغلی در شهرستان شوش

شهرداری شوش و حلقه مفقوده آن

نگاهی به عملکرد شورا و شهرداری شوش

اعتراضات پنهانی علیه شاه در کاغذ پارس

ماجرای دبیر ریاضی در شوش که ضد شاه بود

شوش، رضایت و نارضایتی - ورزش

توضیحاتی درباره حضور دکتر میرشکاک در یک جلسه

وجود 20 دور برگردان خطرساز در جاده شوش - اهواز

بیکاری در شوش؛ چالشی بزرگ و فاجعه انگیز

تشکیل یک ائتلاف بزرگ انتخاباتی در شوش

هشدار مدیر کل میراث فرهنگی در خصوص شوش

 
 

تقدیر ویژه استاندار خوزستان از فرماندار شوش

آغار بازرسی سرزده از ادارات شهرستان شوش

بلاتکلیفی کارکنان بازنشسته نیشکر هفت تپه

عدم پرداخت مطالبات ذرت کاران شهرستان شوش

  کد خبر: 13283      ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 20 اسفند ماه، 1398 - 03:30   ._PRINT.  تهران - ایران اُنا: شیوع ویروس کرونا در چین و برخی کشور‌های دیگر، که فعالیت‌های عمومی از جمله مسافرت را محدود کرد، به کاهش ملموس تقاضای جهانی نفت منجر شد. از سوی دیگر، توافق کاهش تولید گروه اوپک پلاس نیز رو به انقضاست.
۳۲۰ میلیارد دلار فقط در دو روز. این جدیدترین خسارت‌های عربستان از ویروس کروناست. تازه این رقم فقط خسارت‌های شرکت نفتی آرامکو است که چند ماه بعد از ورود پرهیاهوی آن به بازار بورس، قیمت سهام آن به کمتر از زمان عرضه اولیه رسید.

در حالی که نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از احتمال مهار شیوع ویروس جدید کرونا در چین دیده می‌شود، شیوع این ویروس در خاورمیانه تازه در حال اوج گرفتن است. کشور‌های منطقه هر روز تعداد بیشتری از بیماران کرونا را اعلام می‌کنند. مقامات کشور‌های منطقه، رفت و آمد‌ها را محدود، فعالیت‌های آموزشی و تفریحی را تعلیق و تدابیر بهداشتی را بیشتر کرده اند. عربستان سعودی در اقدامی کم سابقه، حتی خانه خدا را تعطیل کرده است.

با این حال، ویروس کرونا همچنان در حال شیوع است. امری که بورس بسیاری از کشور‌های منطقه را به رنگ قرمز درآورده است. خسارت‌ها از اواخر هفته گذشته تشدید شد؛ زمانی که در پی مخالفت روسیه با پیشنهاد عربستان در خصوص کاهش بیشتر تولید نفت، قیمت‌های نفت به شدت سقوط کرد.
 

جنگ نفتی عربستان و روسیه
شیوع ویروس کرونا در چین و برخی کشور‌های دیگر، که فعالیت‌های عمومی از جمله مسافرت را محدود کرد، به کاهش ملموس تقاضای جهانی نفت منجر شد. از سوی دیگر، توافق کاهش تولید گروه اوپک پلاس نیز رو به انقضاست. در نتیجه، عربستان مایل بود که علاوه بر تمدید این توافق، با موافقت روسیه، بشکه‌های بیشتری را از بازار نفت حذف کند. اما مخالفت روسیه، موجب شد که نه تنها بشکه‌های بیشتری حذف نشود، بلکه توافق قبلی هم تمدید نشود. بر اساس توافق قبلی اوپک پلاس، ۲.۱ میلیون بشکه از صادرات نفت کشور‌های این گروه حذف شده بود. عربستان می‌خواست ۱.۵ میلیون بشکه دیگر نیز از بازار‌ها حذف شود تا در مجموع با کاهش ۳.۶ میلیون بشکه از بازار‌های نفت، قیمت این محصول متعادل شود.


اما بعد از اینکه در اثر مخالفت روسیه، توافقات گروه اوپک پلاس منحل شد، قیمت‌های نفت به شدت سقوط کرد که این امر، فشار بیشتری بر بازار‌های بورس کشور‌های نفتی منطقه شد.
 

آنچه اوضاع را وخیم‌تر کرد، تصمیم ناگهانی عربستان برای کاهش قیمت نفت خود است که ظاهرا با هدف تحت فشار قرار دادن روسیه صورت گرفته است. دو منبع به خبرگزاری رویترز گفته اند که عربستان قصد دارد بعد از انقضای توافق کاهش تولید اوپک پلاس در آوریل آینده، تولید نفت خود را بیشتر خواهد کرد. عربستان با هدف رقابت با روسیه، به مشتریان آسیایی شش دلار و مشتریان اروپایی ۱۰ دلار تخفیف داده است. به گفته برخی ناظران، عربستان بعد از اختلاف‌نظر با روسیه، می‌خواهد به هرقیمت سهم بیشتری از بازار نفت را به ضرر روسیه تصاحب کند.


این تصمیم باعث سقوط تاریخی قیمت‌ها شد. سقوطی که از سال ۱۹۹۱ بی سابقه است. قیمت‌های نفت آمریکا با کاهش ۲۷ درصدی به ۳۰.۴ دلار هر برای بشکه و خام برنت نیز با کاهش ۲۶ درصدی به ۳۳.۴۹ دلار برای هر بشکه رسید.
 

سقوط بورس‌ها در اثر کرونا و کاهش قیمت نفت
بازار‌های سهام جهان که از قبل تحت فشار سنگین شیوع ویروس کرونا بودند، ضربه جدیدی خوردند که با کرونا بی ارتباط نیست. چرا که اساسا عربستان به دلیل کاهش قیمت‌ها در اثر ویروس کرونا خواستار کاهش بیشتر تولید نفت شده بود.


روز دوشنبه بازار‌های سهام در آسیا و آمریکا و اروپا شاهد سقوط بود. در اروپا شاخص فوتسی ۱۰۰ (FTSE ۱۰۰) به مقدار ۸.۵ درصد، بی پی (BP) ۲۰ درصد و شاخص دکس آلمان (DAX) ۷.۴ درصد و شاخص اصلی ایتالیا ۷ درصد سقوط داشتند.

در منطقه خاورمیانه نیز خسارت‌ها سنگین بود. روز یکشنبه بورس‌های کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس، خسارت‌های سنگینی به ارزش ۲۲۴ میلیارد دلار متحمل شدند. شاخص کلی بورس عربستان به مقدار ۸.۳ درصد سقوط کرد که این از نوامبر ۲۰۱۷ به این سو بی سابقه بود. سهام‌های سعودی ۱۷۹ میلیارد دلار زیان کردند.

عربستان از سایر کشور‌های عربی خسارت‌های بیشتری متحمل شد. به نحوی که سهام غول نفتی عربستان، شرکت آرامکو، ظرف دو روز (یک شنبه و دو شنبه) ۳۲۰ میلیارد دلار ضرر کرد. روز دوشنبه، شاخص کل بورس عربستان، که بزرگترین بورس منطقه است، ۹ درصد سقوط کرد. همچنین ارزش سهام آرامکو شاهد سقوط ۱۰ درصدی بود. به طوری که ارزش آن از قیمت عرضه اولیه آن هم کمتر شد. آرامکو مجموعا در دو روز یک شنبه و دوشنبه ۳۲۰ دلار از ارزش خود را از دست داد. هم اکنون قیمت این شرکت حدود ۱.۴ تریلیون دلار ارزیابی می‌شود این در حالی است که در دسامبر گذشته وقتی که سهام این شرکت به اصرار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در بورس عرضه شد، ارزش آرامکو حدود دو تریلیون دلار ارزیابی می‌شد.

گفتنی است که بخشی از سهام آرامکو در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۹ در بورس عرضه شد و قیمت هر سهم ۳۲ ریال عربستان (۸.۵ دلار) تعیین شد. سهام آرامکو که در بورس عرضه شد ۲۵ میلیارد دلار ارزش داشت که بزرگترین عرضه اولیه در تاریخ بود. روز یکشنبه ارزش هر سهام آرامکو به ۳۰ ریال (۸ دلار) سقوط کرد.

امارات با زیان ۱۲ میلیارد دلاری دومین کشور عربی حوزه خلیج فارس از حیث خسارت‌ها بود. بورس دبی ۷.۸۷ درصد و شاخص بورس ابوظبی ۵.۳۷ درصد سقوط کردند.

شاخص کل بورس کویت با زیان ۳.۵ درصدی، حدود ۹.۵ میلیارد دلار ضرر کرد. بورس قطر نیز با کاهش ۲.۹۲ حدود ۴.۸ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد. شاخص بورس بحرین با سقوط ۳.۴۱ درصدی، ۹۲۰ میلیون دلار ضرر کرد. عمان، در میان کشور‌های عربی خسارت‌های کمتری داشت. شاخص کل بازار مسقط با کاهش ۲.۷۵ درصدی، حدود ۴۰۰ میلیون دلار از ارزش خود را از دست داد. بورس مصر نیز ضرر کرد. شاخص اصلی بورس مصر (ای جی ایکس ۳۰) با کاهش ۴.۰۴ درصدی، ۱.۱۲ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد.

ویروس کرونا تقریبا در اکثر این کشور‌ها شایع شده و باعث وحشت مردم و سرمایه‌داران شده است. در مصر، بخش گردشگری، که یکی از بخش‌های مهم اقتصاد مصر است، تحت الشعاع ویروس کرونا است. کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس، علاوه بر کرونا، حالا با سقوط تاریخی قیمت‌های نفت دست و پنجه نرم می‌کنند. قیمت‌های فعلی، به هیچ وجه با بودجه‌های این کشور‌ها سازگاری ندارد. به عنوان نمونه، طبق برخی ارزیابی ها، عربستان برای بودجه امسال خود، به قیمتی بین ۵۵ تا ۶۳ دلار برای هر بشکه نیاز دارد. اما قیمت‌های فعلی، فاصله زیادی با قیمت موردنظر عربستان دارند. افزون بر اینها، بی ثباتی سیاسی در عربستان که بعد از بازداشت تعداد زیادی از شاهزاده‌های متنقذ به اتهام کودتا علیه شاهد و ولیعهد ایجاد شد، مزید بر علت شده و عملکرد بورس در عربستان را تحت الشعاع قرار داده است.


 امانت داري و اخلاق مداري

استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع   مجاز است.


  
  ._PRINT.   Share
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 داعش 6 جوان را زنده به‌ گور کرد  [ دوشنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1395 ] 430 مشاهده
 افزایش شمار جانباختگان ویروس کرونا در چین  [ يكشنبه، 4 اسفند ماه، 1398 ] 157 مشاهده
 علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی شد  [ جمعه، 25 مرداد ماه، 1392 ] 706 مشاهده
 تعرض به دختر 5 ساله  [ سه شنبه، 22 مهر ماه، 1393 ] 785 مشاهده
 ایران به‌دنبال بازسازی برق عراق  [ شنبه، 13 بهمن ماه، 1397 ] 144 مشاهده
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب